Web Sitesi Taşıma İşlemlerine Dikkat Edin

Gelişen teknoloji ve internet çağına ayak uydurmak sadece bizlerin değil küçüklü büyüklü tüm firmaların ve şirketlerin ana hedeflerini oluşturmaktadır. Bu hedeflerin bir ayağı da web sitelerinin internet çağına uygun olmasıdır. Her geçen gün gelen yeniliklere başta Google’ın getirdiği teknik ve algoritmalarla, kişi ve şirketler kendilerini sürekli yenilemek durumundadır. Dolayısıyla 3-4 yıl öncesinde var olan ve HTTP ile var olan sitelerin Google’ın gözünde değeri ciddi anlamda düşmektedir. Bu ve benzeri etkenlerle pazarlama stratejilerinin sürdürülebilirliğini arttırmak için web sitesi taşıma çalışmalarına girilmektedir.

Yıllardır emek verilen, çalışılan ve var olan site trafiğini korumak ve daha da arttırmak adına web sitesi taşıma konusunda dikkatli davranılmalıdır. Google’ın “güvenli site” olarak tabir ettiği SSL sertifikasına sahip HTTPS konumuna geçilmesi öncelik teşkil edilmedir. Site taşıma işlemlerini yaparken hiçbir aşamayı atlamamalı ve hatalı işlem yapmamalısınız. Aksi halde site trafiğinizi tamamen kaybetme riskiyle karşı karşıya gelebilirsiniz. Diğer yandan tüm işlemleri tam yaptığınızda ise, pazarlama faaliyetleriniz açısından mükemmel bir gelişme olacaktır.

Web sitesi taşıma konusu öyle aceleye getirilecek, “hadi başlayalım” denilecek kadar basit algılanmamalıdır. Bununla beraber tüm aşamalar bilindiği ve uygulandığı sürece de zorluğu da bulunmamaktadır. Ekibinizle beraber tüm web sitesi taşıma işlemleri planlanmalı ve taşıma işleminde çalışacak kişilerin web sitesi üzerinde gerekli yetkilere sahip olduğu kontrol edilmeli, gerekirse tekrar düzenlenmelidir. Web sitesinin taşınacağı yeni sitenin, eski sitenize oranla daha hızlı, SEO’ya daha uygun ve linkler açısından da daha temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Bu detaylara dikkat etmediğiniz zaman, tüm işlemleri yapmış olsanız da çalışmalarınızın sonucu hüsran olabilir.

 

İşte Web  Sitesi Taşıma Adımları!

 

arama motoru optimizasyonu, site taşıma, site taşıma ve seo, seo, seo optimizasyonu

Web sitesi taşıma işlemleri planlanmalı ve taşıma işleminde çalışacak kişilerin web sitesi üzerinde gerekli yetkilere sahip olduğu kontrol edilmeli, gerekirse tekrar düzenlenmelidir.

 

Eski sitenizi taşımadan önce, web sitesi taşıma sürecini ve sonrasını takip edebilmeniz için sıralamaları, endeksli sayfaları, backlinkleri ve organik aramaları eski sitenizle karşılaştırmanızı sağlayacak araçlar kullanmayı ihmal etmeyin.

Tam anlamıyla 301 Yönlendirme programı yapmalısınız. Web sitesi taşıma aşamaları arasında en önemlisi olduğunu söyleyebiliriz. Taşınma durumu, arama motorlarına bildirilmelidir ve arama motorları adres açıklamalarının değişikliğini açık bir şekilde bilmelidir. Eski sitede yer alan her URL’i almayı unutmayın ve yeni site için uyumlu olan bir URL yapın. Her URL sayfanın içeriklerine göre yeni URL ile ilgili olmalıdır. Uygulaması kolay olduğu düşünüldüğü için geçici yönlendirme olan 302 kullanmayın. 302 yönlendirmesi arama motorlarına eski sitenizin sıralamasını tutmak istediğinizi iletir. Yeni siteye sadece kısa bir süre trafik gönderilir. Bununla birlikte, 301 yönlendirmesi, eski sitenizin sıralamasında etkili olan anahtar kelimeleri yeni sayfaya taşıyacaktır. Web sitesi taşıma sonunda eski sitedeki sayfaların hiçbirinde 404, 302 ya da 5XX olmaması gerekmektedir. Hepsi yeni sitenizdeki belirlenecek bir URL’e 301 ile yönlendirilmelidir.

Web sitesi taşıma konusunda hayati önem taşıyan bir diğer konu ise, internetin taşındığınızı öğrenmesidir. Kullanıcılarınız eski sitenize yönelik link vermiş olabilir, eski sitenizi birçok sosyal medya kanallarında paylaşmış olabilir. An itibariyle yapacağınız şey,  yeni sitenizden bahsetmelerini sağlamak olmalıdır. Sosyal medya kanalları dahil tüm pazarlama ve müşteri ilişkileri kanallarını kullanmalısınız. Ve bunu hızlı bir şekilde devreye sokmalısınız. Tüm aşamalar bittikten, programladığınız tüm işlemleri yaptıktan sonra, fazla beklemeden sitenizin taşıma işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Arama motorlarının indekslemesinde karışıklık olabilir.

Web sitesi taşıma işlemlerini genel olarak ve detaylı planladığınıza göre artık belirteceğimiz işlemleri adım adım yapabilirsiniz.301 yönlendirmesiyle başlayın. Sitenizde bulunan tüm rel=canonical etiketleri güncelleyin. Siteniz içinde yer alan tüm linkleri güncelleyin. XML site haritasını güncelleyin ve Google ya da diğer arama motorlarının ağ yönetici araçlarına bildirin. Olabildiğince hızlı uygulayın, arama motorları da gerekli düzenlemeleri yapıp yeni URLleri indekslemeye başlayacaklardır. Bu adımlar bittiğinde, on, on beş içinde arama motoru arama sayfalarında yeni sitenizin, eskisinin yerine geçtiğini göreceksiniz.

Buraya kadar web sitesi taşıma işlemleri bitti sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bundan sonra da son kontrolleri yapmanız gerekecek, atlamayın. İndeksli sayfalarınızı değerlendirin ve eski sitenize gelen backlinkleri, anahtar kelime sıralamalarını ve geriye doğru 6 aylık organik arama trafiğini analiz edin. Tüm site içi linklemeleri, 301 yönlendirmelerini kontrol edin ve sunucu hatası ya da yetersiz indeksleme durumlarında ağ yöneticisini mutlaka inceleyin. Ve web sitesi taşıma işlemini başarıyla tamamlamış bulunuyorsunuz.

Yorumlarınız

WhatsApp chat
Telefon
konum