SEO – URL ve Title Description Optimizasyonu

Site içi ve site dışı SEO açısından oldukça önem arz eden URL Optimizasyonu, Description Optimizasyonu ve Keywords Optimizasyonu konularının olması gereken hatlarını sizlere aktarmak istiyoruz. Sitenizin arama motoru sonuçlarında internet kullanıcılarının karşısına çıkan tanıtımınızın hem SEO optimizasyonu için hem de ziyaretçi bazlı olması açısından dikkat edilmesi gereken bölümleri oluşturmaktadır. Oluşturacağınız içerikleri doğru, etkili optimize etmeniz ve optimize ettiğiniz bölümlerin tüm sayfa ve içeriklere de entegre edilmesi gerekmektedir. Aşağıda bahsedeceğimiz detaylara göstereceğiniz özen ve hassasiyetle orantılı olarak arama motoru sıralamalarında o denli yükseliş göstereceksinizdir.

 

  • SEO URL Optimizasyonu

Url yapılarının sonuna “.html” uzantısı olmak üzere açık kapalı bağlantılarının kullanımı konusunda ikilem yaşanmaktadır. Ancak SEO Uyumluluk konusundan bahsediyorsak, aslında cevabı nettir. Değişen algoritmaların ve arama motorlarının yaklaşımları değerlendirildiğinde, url yapılarını fazla uzatmamanız ve kapalı şekilde olması gerekmektedir. Url yapısı uzun olan bağlantılarınızı da mümkün olduğunca, url yapısını değiştirmeden kısaltabilirsiniz. Bir örnekle açıklamak gerekirse de firmalar çoğunlukla anahtar kelimelerini, ürün isimlerinin tamamını eklemektedirler. Bu da www.siteadi.com/urloptimizasyon….description/  şeklinde görülecektir. Bu yapı dikkate alınmamakta ancak yanlış oluşturulan bir yapıdır. Dolayısıyla Url Optimizasyonu söz konusuysa SEO açısından optimize edilerek açıklayıcılığı bozulmadan kısalttırılmalıdır.

 

  • SEO Title Optimizasyonu

Arama sonuçlarında sitenizin görüntüsünden bahsederken, faaliyet gösterdiğiniz alanda hazırladığınız içeriğin doğru hedef kitleye doğru bir şekilde optimize edilmiş olması gerçek anlamda fark yaratmaktadır. Arama sonuçlarında karşınıza çıkan içeriklerin mavi işaretli başlıkları her zaman ilk önce dikkat çekmektedir. Neredeyse ziyaretçilerin tamamı mavi işaretli başlıkları tıklayarak sitelere gitmektedirler. Dolayısıyla başlık içeriğinin spam odaklı olmamasına dikkat ederek, ziyaretçilerin ilk etapta aramış olduğu konuya odaklı açıklayıcı düzgün cümlelerden oluşması gerekmektedir. SEO konusunda etkili olmasını istiyorsanız, slogan tarzında olabilecek cümleler seçebilirsiniz. Ve 65 karakterden uzun olmamasına özen gösterin.  Yoksa başlığın bir kısmı “…” şeklinde görünecektir ki bu da SEO kriterleri bazında hiç önerilmemektedir. Başlığın uzun tutulması kullanıcılar tarafından içeriklerin yeterli olmadığı inancından dolayı hoş karşılanmamaktadır.

 

SEO Konusunda Sitenizin Başarılı Olmasını İstiyorsanız Gereken Özeni Göstermelisiniz

seo description optimizasyonu, seo keywords optimizasyonu, seo title optimizasyonu, seo url optimizasyonu

SEO Optimizasyonu için sitenizde oluşturduğunuz içeriklerin URL ve Title Description Optimizasyonu bölümlerine özen göstermeniz, başarılı bir ivme kazanmanıza neden olacaktır.

  • SEO Description Optimizasyonu

Arama motoru sonuçlarında çıkan mavi işaretli başlıklarla oluşturulan içeriklerin description bölümü yani açıklama bölümü bir o kadar daha önemlidir. Ziyaretçilerin aradığı konuyla ilgili karşılarına çıkan sonuçlarda açıklama bölümü ne kadar açıklayıcı, konu odaklıysa o kadar sitenizi ziyaret etme olasılığı yükselecektir. SEO bazlı yapılan düzenlemede sadece arama motorlarının gözündeki değer değil, ziyaretçilerin gözündeki değer de değişecektir.  Ki bildiğiniz gibi ziyaretçilerin beğenisi arama motorlarının kriterlerinden birisini oluşturmaktadır. Bu da SEO konusunda başarınızı belirleyecektir.  İlgi alanınız, faaliyet alanınız dahilinde paylaştığınız içeriklerin açıklamalarında odak kelimenize, konunuza veya kampanya fırsatlarınıza dikkat çekecek bir yazı oluşturmanız gerekecektir. Bunun aksine, kopya ve uzun içerik barındıran açıklamalara yer verirseniz ziyaretçilerin sitenize girme oranı ciddi anlamda düşecektir.

  • SEO Keywords Optimizasyonu

Son olarak bahsedeceğimiz konu da Keywords Optimizasyonu olmaktadır. Arama sonuçlarında çıkan sitenizin alanını SEO optimizasyonu kriterlerine göre düzenlerken, organik ve düzgün bir siteye sahip olmak adına gereken özeni göstermeniz şarttır.  Keywords dediğimiz yani hedeflediğiniz anahtar kelimeleri doğru ve etkili bir şekilde oluşturmalısınız.

Yorumlarınız

WhatsApp chat
Telefon
konum