SEO için Olumsuz Faktör Dofollow

Sitenizin kurulumundan itibaren arama motorlarının gözünde bir yere gelip değer görmek için SEO kriterleri altında ne gerekiyorsa yapmaya hazırsınız. Bunların başında backlink inşasının geldiğini hepimiz biliyoruz. İşte bu noktada doğru yapılıp yapılmadığının veya spam olarak algılanıp algılanmadığının ayrımı çok iyi yapılmalıdır. Bu yüzden birçok kişinin aşina olduğu ama tam anlamıyla içeriklerinin ne anlama geldiği bilinmeyen Dofollow ve NoFollow kavramlarından bahsedelim. Sonra Dofollow için dikkat edilmesi gereken noktaları belirtelim.

NoFollow ile başlayalım. Oluşturduğunuz bağlantıların arama motorları botları tarafından takip edilmemesini sağlayan link yapısıdır. Bu sayede pagerank değeri bir nevi kalitesi bilinmeyen sitelerin linki verildiğinde sitenize herhangi bir zararı olmayacaktır. Kendi sitenizin pagerank değeri de etkilenmeyecektir. Çoğunlukla arama motoru botları bu özelliğe dikkat etmektedir. Dolayısıyla bilmediğiniz sitelere link verirken NoFollow özelliğini kullanmanız her zaman iyi olacaktır. Dofollow ise tahmin edeceğiniz üzere, oluşturulan bağlantıların arama motoru botları tarafından takip edilmesine izin verildiği anlamına gelmektedir ki bu özellik için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. NoFollow için de aşağıda belirteceğimiz şekilde oluşturacağınız bağlantıyı ilgili siteye ekleyebilirsiniz.

<a href=”http://www.siteadi.com/” rel=”nofollow”>Web Site Adı</a>

 

Dofollow Yararlı mı, Zararlı mı?

 

dofollow, google Sıralamasını etkileyen, nofollow, soyu etkileyen faktörler, seo, seo optimizasyonu

Dofollow ise tahmin edeceğiniz üzere, oluşturulan bağlantıların arama motoru botları tarafından takip edilmesine izin verildiği anlamına gelmektedir ki bu özellik için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur

NoFollow için bahsettiğimiz bağlantı şeklini Dofollow için oluşturmaya gerek yoktur. Bu tarz bir işlem yapmadan oluşturulan tüm bağlantılar, arama motorları tarafından Dofollow olarak anlaşılmaktadır. Son dönemde Google başta olmak üzere tüm arama motorları Dofollow şeklinde olan tüm backlinlerin yüzdesine, oranına bakarak siteyi değerlendirmekteler. Ve sitenize gelen linklerin çoğunluğu bu şekildeyse siteniz olumsuz etkilenerek sıralamalarda düşme yaşayacaklardır. Bununla birlikte NoFollow şeklinde oluşturduğunuz bağlantıların çeşitliliği ile sahip olduğunuz backlinkler sizi sıralamada daha üst sıralara çıkarma konusunda oldukça etkili olacaklardır.

Sonuç olarak, Dofollow yaparken de NoFollow yaparken de link verilecek sitelerin kalite, pagerank değerleri oldukça önem taşımaktadır. Yapılacak Dofollow bağlantıların sayısı, kalitesi hem sizin sitenizin hem de bağlantı verilen sitenin değerini ya düşürecektir ya da yükseltecektir. Bu nedenle sitenizin SEO optimizasyonu ve başarısını dikkate alarak hareket etmenizde fayda olacaktır.

Yorumlarınız

WhatsApp chat
Telefon
konum