Search Console Yeni Görünüm

Google yaptığı sistem değişiklikleriyle, güncelleştirdiği algoritmalarıyla site sahiplerine, webmasterlara her defasında farklı bir deneyim yaşatmaktadır. Bu değişimler arama motoru optimizasyonu açısından en verimli, en kaliteli hizmeti vermek adına yapılmaktadır. Bu değişimlerin etkilemediği bir alan olmadığını söyleyebiliriz. Site sahiplerinin kullandığı araç ve yöntemlerden tutun da webmasterların ileri seviye kullandıkları programlara kadar hepsi az ya da çok değişime uğramaktadır. Sizlere bahsedeceğimiz Search Console da bu süreçlerden nasibini almıştır. Google kullanıcı deneyimi odaklı kriterlere fazla önem verdiği için site sahiplerinin ve webmasterların SEO konusunda eli ayağı olan bu aracı da sadeleştirme yoluna ve kullanım kolaylığına gitmiştir.

Tabi ki bu algoritma değişikliklerinden sadece Search Console etkilenmemiştir. Hemen öncesinde Analytics daha sonra Adwords ile devam etmiştir. Ve daha sonra da Search Console arayüz güncellemesinin beta sürümü ortaya çıkmıştır. Değişen özelliklerine değinmek gerekirse, ilk önce yan menüsünün karışık yapısından kurtulduğunu,  daha kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir hale geldiğini söyleyebiliriz.  İçeriklerin gruplandırılmış olduğu, menü sisteminin değiştiği gözlemlenmektedir. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ve Dizin Durumu menülerinde de daha şık ve anlaşılır infografikler ürünlere dahil edilmiştir.

Search Console Yeni Görünüm ile Kullanıcılarına Kolaylık Sunuyor

 

google search console, search analytics, google konsol, web site araçları, google web yöneticisi, console Google

Search Console arayüz güncellemesinin beta sürümünün ortaya çıkmasıyla beraber ilk önce yan menüsünün karışık yapısından kurtulduğunu,  daha kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir hale geldiğini söyleyebiliriz.

 

Site haritaları kısmında Search Console giriş seviye kullanıcılarının ihtiyacı olmayan detaylar kaldırılmış ve sadelik kazandırılmıştır. Yeni kullanmaya başlayan site sahiplerinin bile kolaylıkla yönetebileceği ve kavrayabileceği bir sistem oluşturulmuştur. Ayrıca renklendirilen açıklamalarla grafikler daha kolay anlaşılmakta ve akılda kolay kalmaktadırlar. Genel yorum yapmak için verinin tamamını yorumlama durumu da ortadan kalkmıştır. Ve Search Console eğitim bağlantıları daha dikkat çeken noktalara yerleştirilerek tüm site sahiplerinin kullanımında ekstra deneyim kazanması amaçlanmaktadır.

Flat arayüzün asıl tasarlanacağı konusunda sinyaller veren Search Console fazlasıyla rahat kullanıma açık, yapılacak işlemlerin yönlendirilmesi basit ve sade bir şekilde düzenlenmiş olarak ayarlanmış. Ki site sahiplerinin, SEO optimizasyonu ile doğrudan ilgilenen kullanıcıların en önemli araçlarından birisi olmaktadır. Bu yüzden kullanımının bu denli kullanıma açık ve sade oluşu kullanıcılar açısından çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Tüm menü sayfalarında, söz konusu menüyle alakalı eğitim sayfalarına ait Google Blog linkleri verilerek kullanıcıların Search Console kullanımı konusunda deneyim kazanmaları daha fazla olacaktır. Yenilenen infografikler ile de verilerin detayına girmeden problemler ve düzenlemeler genel hatlarıyla görülebilir hale gelmesi  temel seviyede bilgi sahibi olan kullanıcıların bile verileri anlaması sağlanmıştır.

Yorumlarınız

WhatsApp chat
Telefon
konum