MyBB ile Arama Motoru Optimizasyonu

MyBB ile Arama Motoru Optimizasyonu

Forum sitelerinin en etkili sistemi olarak karşımıza çıkan MyBulletinBoard (MyBB), PHP kodlama dili ile yazılan, MySQL veritabanı ile kullanılan eklentiler ile kapsamını genişletebileceğiniz ücretsiz bir forum sistemidir. MyBB 1.6 versiyonu ile gelen güncelleme ve yenilikleriyle forum sistemleri arasından sıyrılmaktadır. Kurulumuna geçmeden önce birkaç detaydan bahsetmek istiyoruz. Bu yazıyı okuyan birçok okuyucumuzun bize katılacağı gibi en kapsamlı, detaylı paylaşımlar forumlarda gerçekleşiyor. Dolayısıyla arama motorları tarafından yönlendirilen ziyaretçilerin önemini tartışmaya gerek yok sanırım.

 

seo, mybb seo, mybb arama motoru optimizasyonu,

Forum sitelerinin en etkili sistemi olarak karşımıza çıkan MyBulletinBoard (MyBB), PHP kodlama dili ile yazılan, MySQL veritabanı ile kullanılan eklentiler ile kapsamını genişletebileceğiniz ücretsiz bir forum sistemidir.

 

MyBB sistemini kurma aşamalarına bakacak olursak, mods.mybboard.net/view/google-SEO adresinden eklentiyi indirmekle başlayabilirsiniz. İndirilen eklentinin içindeki dosya ve klasörlerden inc/languages klasörünün içine girerek turkish adında bir klasör oluşturun. İleride yaşanabilecek Türkçe karakter sorununu ortadan kaldırmak adına, turkish klasörünün içine english klasörünün içindeki dosyaları kopyalayabilirsiniz. Daha sonra “inc” klasörünü forumun ana dizinine gönderin. U sefer FTP’ye girerek indirilen eklentinin içindeki ‘inc’ klasörünü forumunuzun ana dizinine gönderip değişiklikleri kabul ediyorsunuz.

Bu işlem bittikten sonra, FTP’den inc/plugins klasörüne girerek, google_SEO adında bir klasör oluşturun, oluşturduğunuz bu klasörün içine indirilen eklentinin içindeki translate.php.turkish dosyasını gönderiyorsunuz. Adını da translate.php olarak değiştiriyorsunuz. functions.php.1.4.9-googleSEO adlı dosyayı inc/plugins klasörüne yolladıktan sonra  adını functions.php olarak değiştirin.

Bu aşamaya kadar geldiyseniz, dosya gönderme işlemleri bitmiş demektir. Şimdi de MyBB forumunuzdan admin paneline giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra Yapılandırma/Pluginler sekmesini tıklayın. Açılan ekranda Google SEO eklentisini aktifleştirmeniz gerekiyor. Aktifleştirdikten sonra, Yapılandırma/Ayarlar sekmesini tıklayıp Google SEO Url ayarlarına girmeniz gerekiyor.Google SEO Url ayarlarından Enable Google SEO Urls seçeneğini seçerek onaylayın.

Sırada kaydedilmesi gereken ayarlar var. Aşağıda belirtilen şekilde seçimleri yaparsanız kurulumun bitmesine bir adım kalmış olacaktır.

  • URL uniquifier: {$url}{$separator}{$separator}
  • Character Translation: Evet
  • Forum URL scheme: forum-{$url}
  • Thread URL scheme: {$url}.html
  • Announcement URL scheme: duyuru-{$url}
  • User URL scheme: uye-{$url}
  • Calendar URL scheme: takvim-{$url}
  • Event URL scheme: olay-{$url}

 

MyBB Admin panelinden Yapılandırmalar/Pluginler bölümüne girdiğinizde, Google SEO Url kutu halinde size .htaccess dosyasına yazılması gerekenleri gösterecektir. Kutuda verilen yazıları kopyalarayak not defterinde düzenledikten sonra da . htaccess olarak kaydetmeniz gerekiyor. Daha sonra da forumunuzun kurulu olduğu ana dizine FTP aracılığıyla gönderebilirsiniz. İşleminiz tamamlanmış olmakla birlikte,  SEO konusunda da doğru bir adım gerçekleştirmiş oldunuz.

Yorumlarınız

WhatsApp chat
Telefon
konum