Mobil Uyumlu Site Oluşturma

Son yıllarda büyük adımlarla kendini hissettiren, akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle tamamen boyut değiştiren dijital pazarlamada Mobil Uyumlu Site oluşturmak zorunlu hale gelmiştir. Son dönemdeki değişen algoritmayla da 2018 SEO Trendleri arasında olmazsa olmaz kriter olarak yerini aldı. Bugüne kadar oluşturulan web siteleri ve içerikleri arama motorları tarafından nasıl değerlendirilmişti ki Mobil Uyumlu Site tüm sitelerin baş tacı oldu? Tabi ki akıllı telefonların etkisini söylüyoruz ama sadece bununla sınırlı kalmamaktadır.

Günümüzün dijital dünyasında,  zamanın kıymetli olduğu, aranılan bilgi veya ürünlere anında ulaşma istediği ve çabası, arama motorlarını yeni güncellemelere yöneltti. Bu güncellemelerle birlikte internet kullanıcıların davranış ve alışkanlıklarını iyi analiz ederek, onlara ihtiyaçları doğrultusunda en iyi hizmeti verme amacını hedeflemişlerdir.  Gelen, değişen her yeni algoritma da Her zaman da bu amaç doğrultusunda ilerleyecektir. Dolayısıyla son yıllarda internet kullanıcıların gerek masaüstünden gerekse de akıllı telefonlardan – giderek oranının arttığını söyleyebiliriz – istedikleri bilgiye en doğru ve en kaliteli bir şekilde ulaşmayı istemektedirler. Genel olarak konuya baktığımızda da faaliyet alanı fark etmeksizin her alanda varlık gösteren sitelerin bu durum karşısında Mobil Uyumlu Site modeline dönüşmemesi düşünülemezdi. Arama motorları da bu önemli noktayı değerlendirip internet kullanıcılarının dostu olarak görerek SEO optimizasyonu anlamında bir kriter olarak oluşturmuşlardır.

Mobil Uyumlu Site Oluşturmanız SEO Açısından Avantaj Sağlayacaktır

mobil dostu site oluşturma, mobil sitenin faydaları, mobil uyumlu site, mobil uyumlu site yapmak

Mobil Uyumlu Site oluşturmak, son yıllarda büyük adımlarla kendini hissettiren, akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle tamamen boyut değiştiren dijital pazarlamada zorunlu hale gelmiştir.

 

Daha çok akıllı telefonları aracılığıyla arama yapan ve istediği bilgiyi en iyi siteden bulmaya çalışan kullanıcıların karşısında siteler, Mobil Uyumlu Site şeklini aldılar. Web tasarımlarında  “responsive” olarak adlandırılan Mobil Uyumlu Site anlamına gelen temaları kullanmaya başlamışlardır. Tüm ekran çözünürlüklerine baz alınarak tasarlanmakta ve otomatik olarak görseller yeniden boyutlanmaktadır. Böylece, gerek bilgisayarda, tablette gerekse de akıllı telefonlarla uyumlu birer site haline gelerek, daha kullanışlı, internet kullanıcılarını daha iyi yönlendiren, daha kısa sürede sonuca ulaştıran site halini almışlardır. Böylece kullanıcılar, internetten arattıkları kelimelerle, kendilerine en yakın ve fayda sağlayacak siteleri tercih etmiş ve içerik görünümü olarak da daha rahat kullanmış olacaklardır. Mobil dostu olan bu sitelerin SEO konusunda da fazlasıyla avantajlı olacağını belirtelim.

İnternet kullanıcıların değişen davranış modelleri ve alışkanlıkları ile internette aradığını hemen bulamama, sıkıntı yaşamaları, doğru ya da düzenli olmayan bir şekilde yönlendirmeleri, arama motorlarını Mobil Uyumlu Site kapsamında yer alan siteleri diğer sitelerden ayırıp daha ön plana çıkarmalarına yöneltmektedir. Mobil dostu olan sitelerin avantajlarına baktığımızda da, ekran boyutundan dolayı yatay kaydırma ya da yakınlaştırma ihtiyacı ile karşılaşılmaz. Okunabilir metinler yaklaştırmaya ihtiyaç duyulmadan okunabilir. Alışveriş yapılırken yönlendirme ve içerik girişleri kolayca gerçekleşmektedir. Mobile uygun olmayan flash gibi görseller engellenmektedir. Ve son olarak da sayfa geçişleri, bağlantılar belli olacağı için kolaylaşacaktır.

Yorumlarınız

WhatsApp chat
Telefon
konum