HTTPS ve İlk Sayfalara Etkisi

HTTPS ve İlk Sayfalara Etkisi

2017 yılında MozCast ve farklı kanalların yaptığı araştırmayla 10.000 adet anahtar kelime temel alınarak, Google birinci sayfa sonuçlarının %30’unun güvenli yani HTTPS iken son aylarda bu oranın %50’ye çıktığı belirtildi. Web sitelerin üzerindeki etkisi ve önemi giderek artış gösteren HTTPS kullanımı, büyük bir hızla artış göstermeye devam etmektedir. Bu sefer bu artışın kaynağı Google, güncellemeler ya da algoritma değişikliği değil, web site sahipleri olarak karşımıza çıkıyor. Düzenli olarak web siteleri HTTPS kullanımına geçerek, güvenli site anlayışına katkıda bulundular.

 

algoritma, Google, HTTPS, Netscape, seo, SSL sertifikaları

HTTPS kullanımı, büyük bir hızla artış göstermeye devam etmektedir. Bu sefer bu artışın kaynağı Google, güncellemeler ya da algoritma değişikliği değil, web site sahipleri olarak karşımıza çıkıyor.

 

Google, HTTP olarak devam eden sitelere herhangi bir ceza uygulamadığını ya da HTTPS olarak devam eden sitelere de herhangi bir ödül uyguladığını söylemese de dolaylı olarak internet kullanıcılarını etkilemeyi başarmaktadır. Buna en güzel örneği, HTTP web sitelerine girmeye çalışan kullanıcılara güvenli olmayan sitelere yani verileri toplama ihtimali olduğunu belirterek sayfalara karşı uyarmaktadır. HTTPS kullanımı arttıkça çoğu site sahibi, üzerinde URL’lerini güncelleme baskısı hissetmektedirler.

HTTPS Kullanımına Olanak Veren SSL Sertifikaları Nedir?

SSL, network üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. SSL sertifikaları, internet sitesi ve sunucu arasında veri transfer işlemi gerçekleştirildiğinde, verilerin şifrelenmesi vasıtasıyla söz konusu web sitelerin güvenli olması sağlanmaktadır. SSL sertifikaları sundukları garantiye, destek hizmetine ve ek özelliklere göre farklılık arz etmektedirler. Temelde tüm sertifikaların sağladığı teknik kazanım aynı olmaktadır. SSL sertifikalarını ihtiyaçlarınıza göre belirlemeniz daha faydalı olacaktır.

2018 Yılı İtibariyle Google ve HTTPS Web Siteleri Arasındaki İlişki Nasıl İlerleyecek?

Bu konuda Google tarafından herhangi bir açıklama yapılmazken, konu üzerine algoritma çalışması yapmadıklarını belirtiyorlar. Ama hepimiz biliyoruz ki, çoğu bilgi ve algoritma aktarılmadan bugüne geldik ve dolayısıyla Google’ın arka planda kesinlikle bir çalışma içerisinde olabileceğini söyleyebiliriz. Tahminimiz, bu yıl itibariyle giderek daha da fazla ivme kazanacak olan HTTPS kullanan web sitelerinin değeri artacak, ilk sayfalarda bu web sitelerinden başka siteler göremeyeceğiz. Henüz web sitenizi HTTPS yapmadıysanız,  hali hazırda fiyatları uygunken, en kısa süre içinde geçiş yapmanızı tavsiye ediyoruz. SEO açısından da sizleri yeteri kadar avantajlı hale getirip rakiplerinize fark atmanızda önemli bir rol oynayacaktır.

 

Yorumlarınız

WhatsApp chat
Telefon
konum