HTML5 ve SEO Uyumu

Web sitelerin kodlamaları ve her geçen gün gelişen, yenilen versiyonları SEO dünyasını etkilemeye devam etmektedir. Özellikle HTML4 ve HTML5 arasındaki farklılıklar SEO uyumluluğu açısından önemli bir etken olup ciddi ve kalıcı bir yükselişe de neden olmaktadır. HTML5 ve SEO Uyumu ile daha sağlıklı, daha efektif bir çalışmanın ve arama motoru botlarının da daha net ayrım yaparak indexlemesine yol açacaktır. Bahsettiğimiz farklılıklar çok olmasa da etiket ve içeriklerde yarattığı farklılıklarla sitelerin SEO çalışmaları için daha anlaşılır bir yol gösterici niteliğinde olmaktadır. HTML5 ve SEO Uyumu konusuna geçmeden önce şunu da dipnot olarak belirtelim: HTML5 DOM Level 2 ve XHTML 1.0’ın karşılığı olarak yerini almıştır. HTML4 ve HTML5 arasındaki en göze çarpan fark kodların daha kısa ve net olan bir kodlamaya dönüşmesidir. Ayrıca HTML içeriklerindeki farkı da şu örnekle görebilirsiniz.

  • HTML 4: <*meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html;charset utf-8”>
  • HTML5 : <*meta charset=” utf-8”>

Her yeni bir yenilik, gelişim, arama motorları tarafından algılandığında artık değişim süreci ve bu değişime ayak uyduran, bu değişimi iyi uygulayan sitelerin değeri artmaya başlamıştır. Dolayısıyla sitenizi gerek içeriklerinizle gerekse site içi düzenlemelerinizle gerçek anlamda güncel tutmanızda, sürekli geliştirmenizde fayda olacaktır. Bu anlamda HTML5 ile gelen kodlama etiklerine bir göz atalım.

HTML5 SEO Çalışması Konusunda Nasıl Bir Çerçeve Oluşturuyor?

 

html 5, html5 section, html5 seo, html5 ve seo, html5 yenilikler, seo, seo optimizasyonu

HTML5 düzenlemesiyle birlikte SEO optimizasyonu bir üst seviyeye geçerek sıralamalarda yükselmenizi sağlayacaktır.

 

<*section*> (bölüm etiketi),  sitenizin sayfalarını ve içeriklerinizi sınıflandırmak için kullanabileceğiniz bir etiket olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı tema çatısı altında bulunup, bütünlük sağlayan içerikleri birlikte ziyaretçilerinize görünür kılabilirsiniz. Söz konusu etiket ile her bölüme ait HTML başlığı izlenimi oluşacaktır. Dolayısıyla bölüm etiketi ile ilgili olan bölümlere direkt indeks alınacak, arama motoru sonuçlarında da olumlu etkisi olacaktır. HTML5 düzenlemesiyle birlikte SEO optimizasyonu bir üst seviyeye geçerek sıralamalarda yükselmenizi sağlayacaktır.

<*header*> (başlık etiketi), SEO teknikleri açısından dikkat edilmesi gereken etiket olmaktadır. Sitenizin üst bilgi bölümünü oluşturur. İzlenecek yol ise şu şekildedir: Header etiketi, bulunan her section etiketinin üst kısmında bilgisini vererek açılan her section bölümüne başlık belirleyebilirsiniz. Bunu yaparak, sayfanızda özellikle göstermek istediğiniz bölümlere başlık vererek, arama motorlarının daha iyi ayrım yaparak hemen görmelerini sağlayıp, daha hızlı bir şekilde indexlenmesine yardımcı olacaksınız.

Geliştirilmiş sayfa etiketleri, arama motorlarının günden güne seviyelerini hep bir adım daha yukarı taşırken, düzenli ve kolay ulaşılabilir bir siteye sahip olmanızı sağlayacaktır ki bu sayfa görünümüne de HTML5 kodlarıyla rahatlıkla sahip olabilirsiniz. Sağladığı içerik modelleme etiketleri ile sayfa düzeninizi oluşturmanızda kendini göstermektedir. Burada size düşen şey, ziyaretçilerinizin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda sayfa ve bölümleri yapılandırmanız olacaktır.

<*article*> etiketi, ziyaretçilerinizin ve arama motoru botlarının sayfanızı ziyaret ettiğinde sadece aradıkları içeriği bulmaları kolay olmayacak, içeriklerin ne olduğunu da rahat bir şekilde anlayacaklardır. Kısaca, sayfalarınızın içeriği ve bağlı olduğu bölüm, kategori hakkında arama motorlarına daha kestirme ve net bir bilgi verilmiş olacak. Bununla birlikte  <*article*> etiketinin kullanımı ile makaleler işaretleneceğinden <*div*> etiketinin de kullanımı azalacaktır. Article etiketi ile doğru içerik, makale doğru indexlenmiş olacaktır.

<*footer*> etiketi, sitenizin sayfaların alt kısımlarını oluşturmakla beraber, sayfaların üst kısmı kadar etkili olmadığı düşünülmekte, ancak önemi de küçümsenmemelidir

<*nav*> etiketi, sitenizin içine ve dışına link verdiğinizde bu bağlantıların bulunduğu alanların bilgisini vermek için kullanılmaktadır. Bahsetmeye gerek duymuyoruz aslında ama SEO ile yeni ilgilenenler ya da önceki yazılarımızı okumayanlar için şunu belirtmek istiyoruz: Site içi bağlantılar ve bağlantı zincirleri SEO açısından oldukça önem taşımaktadır. HTML5 ile bu etiket site sahiplerine fazlasıyla uygulama kolaylığı sağlayacaktır.

Yorumlarınız

WhatsApp chat
Telefon
konum