Google Webmaster Araçları Ne İşe Yarar

Google Webmaster Araçları Ne İşe Yarar?

Webmaster Araçları webmaster’lar için Google tarafından sunulan ücretsiz bir hizmettir. Google üzerinden sitenizin indexlenmesi ve sitenizdeki değişmesi, kontrol edilmesi gereken bölümler ya da düzeltilmesi gereken hatalar için güzel bir hizmet olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sitenizle ilgili ziyaretçi – site performansı ile ilgili tüm etkileşimleri görüp oldukça verimli olacak şekilde analiz edebilirsiniz. Google Webmaster Araçları için bir Google hesabınızın olması yeterli olacaktır. Ve sayfanıza uzun sürmeyen bir işlemle kod ekleyerek de kullanmaya başlayabilirsiniz.

Web sitesine sahip olan herkesin ister istemez bildiği ama halihazırda var olan alışkanlıkların dışına çıkmak istemeyen bazı webmasterlerın bile kullanmadığı bir hizmetten bahsediyoruz. Halbuki Webmaster Araçları konusu açıldığında etkili olduğu tüm SEO araçlarını konuşmak bile bu hizmeti kullanmanın ne kadar da akılcı olduğunu gösteriyor. Peki, sizler bildiğiniz halde bu hizmetin faydalarını gerçekten biliyor musunuz? Gelin, hep birlikte değerlendirelim. İşte etkileri:

 

webmaster araçları, Google webmaster araçları, seo, Google AMP, backlink

Webmaster Araçları konusu açıldığında etkili olduğu tüm SEO araçlarını konuşmak bile bu hizmeti kullanmanın ne kadar da akılcı olduğunu gösteriyor.

 

  • Sitenizin adres değişikliğini gerçekleştirebilirsiniz.

 

  • Sitenizin hızlı indexlenmesine yardımcı olabilecek site haritalarını gönderebilirsiniz. Site haritalarını ve robots.txt dosyasını eklemenize yardımcı olur, site haritasında yer alan hataları kontrol etmekle kalmaz, site haritalarından kaç linkin Google dizinine gönderildiğini gösterir.

 

  • Disavow Aracı ile kaliteli olmayan ve kullanıcının internet sitesine backlink verilmesinin istenmediği linklerin ve sitelerin reddedilmesi sağlanır. Bununla beraber sitesinize gelen backlinkleri, dışarıya verilen bağlantıları ve sayılarını gösterir.

 

  • Sitenizin tarama hızını ayarlayabilir, site performansını gözlemleyerek ortalama olarak sitenizin yavaş veya hızlı olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz. Google botunun sitenizdeki hangi sayfaları tarayamadığı ve neden tarayamadığı Webmaster Araçları ile ortaya çıkar.

 

  • Sitenize ait kullandığınız anahtar kelimeleri, Google arama sonuçlarına göre sitenize gelen ziyaretçilerin hangi kelimeleri aratarak geldiklerini ve siteniz için en fazla aratılan kelimeleri rahatlıkla takip edebilirsiniz.

 

  • Google Gibi Getir aracı ile sitenizde yer alan herhangi bir sayfanın Google botları tarafından nasıl göründüğünü kod olarak görebilir, aynı zamanda index almayan sayfalarınızın index’lenmesini sağlayabilirsiniz. Bununla da kalmayıp Google dizininde görünmesini istemediğiniz sayfalarınızın Google’dan veya Google önbelleğinden geçici olarak kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

 

  • Sitenizin ana hedef ülkesini seçebilir, en çok ziyaret edilen sayfalarınızın yüklenme sürelerini bile öğrenebilirsiniz.

 

  • Webmaster Araçları içerisinde site kullanıcılarına günümüzün vazgeçilmez bir noktasına gelen mobil kullanılabilirlik hakkında bilgiler yer almakta ve Google AMP uygulamasının hataları ve çözümleri hakkında destek sunmaktadır.

Yorumlarınız

WhatsApp chat
Telefon
konum