Google RankBrain

Her geçen gün arama motorlarının başta Google olmak üzere tabi ki, geliştirdikleri yeni algoritma ve sistemleriyle her seferinde çıtayı bir tık daha üste çıkartmaktadırlar. SEO konusuyla fazlaca ilgiliyseniz nedenlerini tahmin edebilirsiniz. Ama bilmeyenler için de biz söyleyelim. Bunun nedenlerini arasında internet kullanıcılarına her zaman en doğru, en kaliteli bilgiyi ulaştırmak için en iyi hizmetlerini sunmaya çalışmaktadırlar. Bununla beraber arama sonuçlarında sırf üst sıralarda yer almak isteyen sitelerin SEO optimizasyonu ve SEO hizmetleri konusunda aşırı SEO çalışmaları uygulayarak spam oluşturması, işin rengini değiştirmektedir. Bunun önüne geçip hile ve spam yoluyla başarı elde etmek isteyen siteleri sıralamadan kaldırmak adına da algoritmalar değiştirilmektedir. Dolayısıyla bu unsurlar gerçekleştiğinde internet kullanıcılarına güvenilir ve kaliteli hizmet verilmiş olunacaktır. Genel hatlarıyla yer verdiğimiz konuya uzun zamandır etkisini giderek arttıran bir algoritma olan Google RankBrain algoritmasını anlatarak devam edelim.

Google RankBrain ile Hak eden Siteler Arama Sonuçlarında Yerlerini Alacaklardır

 

google rank, google rank brain, rank brain, rank brain nedir

Google RankBrain arama sonuçlarında üçüncü sırada sinyal verip sonuca ulaştıran önemli bir algoritma olmuştur.

 

Google bünyesinde arama sonuçlarında doğru ve hızlı sonuçlara ulaşılmasını sağlayan Google PageRank sitelerin değerlendirilip sıralamadaki yerlerinin belirlenmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Hatta SEO çalışması içerisinde gerçekleştirilmesi istenen kriterler göz önüne alındığında çoğu zaman sitelerin Google PageRank değerleri ile hareket edilmektedir. Bu bir kenarda dursun, Google tarafından geliştirilen yapay zeka Google RankBrain ile arama sonuçlarının daha da iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Yapay zeka söz konusu olunca geleceğe yönelik hareket edilerek, yapay zeka mantığı ile kendini geliştirmesi ve öğrenmesi beklenen Google RankBrain beklentileri kat ve kat karşıladı diyebiliriz. Algoritmanın ortaya çıktığı dönemde arama sonuçlarının %15’inde etkili olduğu gözlemlenirken şu anda kontrol edilemeyen bir yükselişe geçmiştir.

Arama sonuçlarında Google RankBrain üçüncü sırada sinyal verip sonuca ulaştıran önemli bir algoritma olmuştur. Bugüne kadar yaratılan yazılımların çoğu sınırlı ölçüde öğrenme ve sadece belirli sorulara cevap verebilmekteydiler. Ki firmaların iletişim bazlı kullandıkları bu denli önemli yazılımların önüne geçmiş durumdadır. Arama motoru sistemlerini geliştirmek adına sürekli kendini geliştiren ve yeni algoritmalar ortaya koyan Google, Google RankBrain ile ciddi anlamda bir emek, iş gücü harcandığını da gösteriyor. Bu algoritma öyle bir noktaya geldi ki arama motoruna sorulan, yazılan sorulardan çıkarım yaprak, başka bir soru sormaları da mümkün hale gelmiştir. Böylece en doğru, en derin konulu ve en kaliteli bilgiyi size getirmiş oluyor. Güçlü sistemleriyle her geçen dönem başarılı çalışmalara imza atan Google, Google RankBrain için yaptığı araştırmada %80’e varan doğruluk payı ile kendini bir kere daha ispatlamıştır.

Yorumlarınız

WhatsApp chat
Telefon
konum