Google Gibi Getir Aracı Nedir?

Birçok site sahibinin ve meraklısının sürekli olarak Google Gibi Getir aracı ile ilgilendiğini, nasıl kullanılması gerektiğini ve ne işe yaradığını bilmek istediğini bildiğimiz için aracın kapsamını açalım istiyoruz.  Siteler için getirilen uygulamaların birçoğu zaman içerisinde kullanım çeşitliliğine göre değişim geçirmektedir. Google Gibi Getir aracı da ilk başta sahip olduğunuz sitelerin sayfa içeriklerin ve cache belleğin çabuk tutulmasının, Google botlarının sitenize uğrayıp uğramadığının ya da içerik çekilirken bir hata mı oluşuyor gibi sorunların Google spider tarafından kontrolü amacıyla oluşturulmuştu.  Sistemin kullanımının artmasıyla söz konusu web sitenin içeriklerinin Google dizini için hızlı bir şekilde indexlenmesi için kullanılır hale gelmesiyle biraz yön değiştirmiş olduğunu söyleyebiliriz.

 Google Gibi Getir Aracı Nasıl Kullanılır ve Ne İşe Yarar?

 

google gibi getir erişilemeyen sayfa, google gibi getir hata, google gibi getir ne işe yarar, google gibi getir nedir, seo optimizasyonu, seo

Google Gibi Getir aracı sahip olduğunuz sitelerin sayfa içeriklerin ve cache belleğin çabuk tutulmasının, Google botlarının sitenize uğrayıp uğramadığının ya da içerik çekilirken bir hata mı oluşuyor gibi sorunların Google spider tarafından kontrolü amacıyla oluşturulmuştur.

 

Google Gibi Getir aracı sitenize ait Site Yöneticisi Araçları ( Webmaster Tools) bölümünde bulunan, Google ile siteni arasındaki bağlantıyı kuran bir sistemdir. Bu araç ile Google sitenizi takip etmekte, değerlendirmekte ve sağlıklı bir işleyişinin olup olmadığını kontrol etmektedir. Herhangi bir sorun yaşandığında ya da sitenizin sağlıksız ilerleyen bir süreci söz konusu olduğunda Google tarafından uyarı verilmektedir.  Ki gözünüzden kaçan bir konu, detay olduğunda size yol göstermesi açısından faydalı olmaktadır. Sadece bu konuda etkili olan bir araç değildir. Google Gibi Getir aracı aynı zamanda sitenize ait birçok alandaki bilgilendirmeleriyle sizin analiz yapmanıza olanak tanımaktadır. Böylece sitenizde hangi alanda nasıl bir düzenleme yapmanız gerektiğini görebileceksiniz.

Ve asıl Google Gibi Getir aracının SEO optimizasyonu için nasıl etkili olduğuna bakalım. Bahsettiğimiz araç, sitenizin içerisinde görünmeyen, içerik optimizasyonu konusunda da Google botlarının gözünden değerlendirilen kodların yer aldığı kısımla, hızlı index yapılması için daha fazla kullanılmaktadır. Böylece SEO kriterleri açısından organik bir işlem olarak görülecek ve sitenizin sağlıklı bir sürece sahip olmasını sağlayacaktır. Google Gibi Getir aracında sitenizin ana adresi yer almaktadır. Ana sayfa adresinin yanında  ufak boşluğa ana sayfa haricinde bir sayfa çağrılacaksa “/” işaretinden sonraki alan için kullanılmaktadır. “Getir” komutu uygulandıktan sonra Google botları manuel olarak sitenizi ziyaret edecek, sitenizin söz konusu sayfasını tamamını kopyalayıp kendi sunucusuna getirecektir. Getirme durumu başarılı olarak işaretlenen sayfa olumlu olarak algılanmakta ve siteye ulaşılabilir mesajını vermektedir. İşlemler bittikten sonra değerlendirmek isterseniz de sitenizin içeriğini Google botları gözünden inceleyebilir, isterseniz index hızının artması için manuel olarak Google spider içeriğini dizine gönderebilirsiniz.

 

google gibi getir erişilemeyen sayfa, google gibi getir hata, google gibi getir ne işe yarar, google gibi getir nedir, seo optimizasyonu, seo

Google Gibi Getir aracında sitenizin ana adresi yer almaktadır. Ana sayfa adresinin yanında  ufak boşluğa ana sayfa haricinde bir sayfa çağrılacaksa “/” işaretinden sonraki alan için kullanılmaktadır. “Getir” komutu uygulandıktan sonra Google bot manuel olarak sitenizi ziyaret edecek, sitenizin söz konusu sayfasını tamamını kopyalayıp kendi sunucusuna getirecektir.

 

Google Gibi Getir aracı kullanılırken herhangi bir zararı ya da olumsuz etkisi var mı derseniz de eğer bahsettiğimiz işlemleri gün içerisinde ya da aylık olarak aşırıya kaçan oranda yapmamalısınız. Bununla beraber Google Gibi Getir aracında Google Gibi Getir Erişilemeyen Sayfa Hatası karşınıza çıkabilir. Bu tarz hata mesajıyla karşılaştığınızda yapmanız gerekenleri de belirtelim. Sitenizle ilgili birçok konuda olduğu gibi bu araç ile ilgili hata mesajında en azından bir gün beklemelisiniz. Herhangi bir atağa geçmeden önce Google botlarının sitenize gelmesini beklemeniz gerekir.

Google Gibi Getir Erişilemeyen Sayfa Hatası için örnek vereceğimiz diğer hatalardan birisi de Robots.txt engelidir. Sayfa yapıları robots.txt dosyası tarafından engelleniyorsa veya  meta etiketleri arasında “noindex” bulunuyorsa bu gibi durumlarda Google botları engellendiği için sayfanıza erişim söz konusu olmayacaktır. Bir diğer hata durumu htaccess engelidir.  Sistem dosyası tarafından Google spider engelleniyorsa ya da sayfa 301 302 gibi farklı sayfalara yönlendiriliyorsa bilin ki htaccess engeli söz konudur. Yanlış bağlantı da sorun olarak ortaya çıkabilmektedir. Eğer verdiğiniz bağlantı URL adresi yanlışsa bu hatayı görebilirsiniz. Gönderilmiş olan adres tekrar kontrol edilmelidir. Buna rağmen hala hata veriyorsa diğer bahsettiğimiz hatalar söz konusu olabilir. Google Gibi Getir Erişilemeyen Sayfa Hatası için oluşabilecek son bir hata olarak da en çok göz ardı edilen, belki de gözden kaçan işlemler hata olarak karşınıza çıkabilir. Söz konusu aracı günlük ve aylık izin verilen sayfa sayısından fazla kullanıp limiti açtığınızda hakkınızın bitmiş olduğuna dair hata mesajı da alabilirsiniz. Duruma göre ertesi gün ya da ertesi ay devam edilebilir.

Yorumlarınız

WhatsApp chat
Telefon
konum