Google Dalgalanmaları Sorunu

Sitelerin SEO çalışmaları tüm hızıyla devam ederken,  site sahipleri ve webmasterlar birden nereden ve hangi sebeple geldiği anlaşılmayan Google Dalgalanmaları ile mücadele etmek durumunda kalıyorlar. Dönem dönem yaşanan bu dalgalanmalar, sanal imajın karşılığı olarak görülen sitelerin arama motoru sıralamalarını ciddi anlamda etkilemektedir. Öyle ki istenilen SEO Kriterleri göz önüne alınarak oluşturulan siteler bile bir anda kendilerini sıralamanın ilk 100 ünde bile göremeyebiliyorlar.  Tam tersi olarak da SEO ile yakından ilgilenmeyen siteler de kendilerine üst sıralarda yer buluyorlar. Bu oluşan durum karşısında nasıl bir tutum sergileyeceğiniz gerçekten önem taşır.

Google Dalgalanmaları diyoruz ama tanımını ve içeriğini genişletelim. Arama motorları sonuçlarında web sitelerin belirli bir etken ya da o anda bilinmeyen bir etkenden dolayı belirli aralıklarla yer değiştirmesidir. Ve sitelerin yaşadığı bu dalgalanmaların ne zaman, ne şekilde etkili olacağı, nasıl yön değiştireceği bilinmediği gibi sitelerin ne gibi sonuçlarla karşılaşacağı da bir muamma olmaktan fazla ileriye gidememektedir. Dolayısıyla dalgalanmaların nedeni ortaya çıkıp da bir nedene bağlansa bile bazı sitelerin etkilenip bazı sitelerin etkilenmemesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Yani siz SEO optimizasyonu için tüm kriterleri yapmış bile olsanız (domain sürenizin uzun olması, web sitesinin detaylı hazırlanması vb. ) kurtulmanızın bir yolu olmayacaktır.

Google Dalgalanmaları ile Karşılaştığınızda Hemen Saldırıya Geçmeyin

 

dalgalanma ne demektir, google dalgalanmaları, dalgalanmalar, google dalgalanması,

Google Dalgalanmaları, arama motorları sonuçlarında web sitelerin belirli bir etken ya da o anda bilinmeyen bir etkenden dolayı belirli aralıklarla yer değiştirmesidir. Ve sitelerin yaşadığı bu dalgalanmaların ne zaman, ne şekilde etkili olacağı, nasıl yön değiştireceği bilinmediği gibi sitelerin ne gibi sonuçlarla karşılaşacağı da bir muamma olmaktan fazla ileriye gidememektedir.

 

Google Dalgalanmaları ile karşılaştığınızda aslında site sahibi ve webmasterlar olarak ilk etapta yapabileceğiniz bir şeyin olmadığını bilmelisiniz. O ana kadar siteniz için ne gibi faaliyetlerde ve çalışmalarda bulunuyorsanız devam etmeniz sizin için gayet iyi olacaktır. Özellikle dalgalanmanın hemen akabinde SEO çalışmalarınız ile ilgili ekstra işlemlere girişmeniz sakıncalı olabilir. O zamana kadar yapılan SEO çalışmaları üzerinde değişim yapmaktan ziyade dalgalanmaya neyin sebep olduğunun tespit edilmesi ve sonrasında nasıl bir yol izleneceği daha önemlidir. Dolayısıyla Google Dalgalanmaları gündeme geldiğinde, sakinliğinizi mümkün olduğunca korumalı, yaptığınız tüm SEO faaliyetlerine devam etmelisiniz.  Aksi takdirde, hemen atılıp, saldırıya geçer gibi SEO çalışmalarını bilmediğiniz bir nedene bağlı olarak değiştirir ya da arttırırsanız, asıl o zaman neyle karşılaşacağınızı hiç bilemezsiniz. Bu da hiç istemediğiniz sonuçlardan olan sıralamada düşüş yaşamanız kaçınılmaz olabilir hatta sıralamadaki bu düşüşü kalıcı hale getirebilirsiniz.

Google algoritmalarının değişmesi, güncellenmesiyle ortaya çıkan Google Dalgalanmaları günden güne spam ve haksız rekabetin şekil değiştirerek genişlemesi, arama motorlarını daha iyi ve kaliteli bir hizmet vermek adına bu tarz değişikliklere sürüklemektedir. Bu değişiklikler de dalgalanma geçene kadar tüm sektörleri etkilemektedir. Nedeni anlaşıldığında ise gerçek anlamda başarılı olan siteler sıralamada üst sıralara yükselerek yerini korumakta; spam riski taşıyan ve SEO kriterlerine uygun olmayan siteler de sıralamanın dışına kadar atılabilmektedir. Dikkatli davranmakta fayda vardır.

Yorumlarınız

WhatsApp chat
Telefon
konum