Google Botları Nasıl Çalışır?

Söz konusu Google Botları ise, birçok internet kullanıcısının ve site sahiplerinin kafasını fazlasıyla karıştırmaktadırlar. Nasıl çalıştıklarıyla ilgili eminiz fazlasıyla araştırma yapmış ve bazı noktalarda birbirinden ayrılan yazılar, teknikler okumuşsunuzdur. Google Botları mantığını çözmek denilen bir kavramdan bahsediyoruz. Haliyle nasıl çalıştığını çözersek, sitemizin SEO optimizasyonu çalışmalarını en üst seviyede tutarak başarıya ulaşabiliriz. Her dönem, hiç beklemediğiniz anlarda algoritmaların değişmesi gibi detaylar, çalışmaların şeklini değiştirmektedir.

En basit haliyle konuyu ele alalım, kişiler internette ihtiyaç duydukları bilgiyi ya da satın almak istedikleri ürünler ile ilgili bilgileri aratarak en donanımlı sayfayı bulmak isterler. Arama yaptıklarında da ilk sayfada ve üst sıralarda yer alan sayfalara tıklayarak bilgiye ulaşırlar. Söz konusu siteler de ziyaretçi ve hit sayılarını arttırmak adına sürekli SEO adına bir çalışma yapmak durumundadırlar. Bu döngüyü belirleyen, değerlendiren en önemli unsur tabi ki Google Botları olarak yerini alır.

 

Google Botları ile Anlaşmanın Yolu

 

google arama motoru, google bot taraması, google botları nasıl çalışır, seo, seo optimizasyonu

Google Botları mantığını çözersek, sitemizin SEO optimizasyonu çalışmalarını en üst seviyede tutarak başarıya ulaşabiliriz.

 

Tüm arama motorlarında olduğu gibi Google’ın da sahip olduğu akıllı botlar sayesinde tüm internet siteleri denetimden geçerek, gerçek, kaliteli sayfalar tespit edilerek üst sıralara yerleştirilirken, spam ve illegal yöntemlerle sıralamayı etkilemeye çalışan sayfaları da belirleyerek gereken cezayı vermektedirler. Google Botları en genel tabiriyle gittiği tüm sayfalarda gördüğü her içeriği taramaktadır ve Google verilerine rapor olarak sunmaktadır. Sitenizin içeriği fark edildiğinde, linkler, görseller, h1/h2 gibi etiketlerle girilen başlıklar, içeriğin içerisinde kalın, altı çizili ya da italik olarak yazılmış tüm kelimeler Google Botları tarafından tespit edilip okunur. Bundan sonra yazının tamamını, yorumları okumaya devam eder. Burada dikkat çekilen nokta söz konusu içeriğin her noktasıyla bir anlam bütünlüğüne sahip olmasıdır. Sitenin hitap ettiği kitle-içerik uyumu, başlık-içerik uyumu, içerik-anahtar kelimeler uyumu atlanmadan değerlendirilmektedir. Okuma işlemi, söz konusu sayfanın kaliteli içeriğe sahip olup olmadığını ortaya koymaktadır. Hele ki gerçekten kaliteli, orijinal bir içeriğe sahipseniz, algoritmalar ya da sistemler değişse de üst sıralarda yer alacaksınızdır. Bunlara ek olarak son bir bilgi de paylaşalım. Site içeriğinizde ne kadar kaliteli içerik bulunuyorsa o sıklıkla da Google Botları sitenizi ziyaret edecektir.

Yorumlarınız

WhatsApp chat
Telefon
konum