Film Siteleri için Seo Teknikleri

Gün geçtikçe internet üzerinden izlenen filmlerin oranı binde kaç artıyor bilinmez ama hali hazırda var olan film sitelerinin rekabeti fazlasıyla dikkat çekmektedir. Ve buna bağlı olarak da arama motorlarının gözünde bir değere sahip olmak, üst sıralarda yer alarak izleyicileri kendi sitelerine çekmek adına birçok Seo Teknikleri uygulamak durumundalar. Rekabetin yoğun olduğu film siteleri arasından sıyrılmak o kadar kolay olmayacaktır. Ancak, bahsedeceğimiz Seo Teknikleri dikkate alınırsa başarılı bir SEO optimizasyonu gerçekleştirilir. Arama motorlarının da kesinlikle gözünden kaçmayacaktır. Ve ödüllendirecektir.

Film sitelerinin genel bir analizini yapacak olursak, sitede yer alan ana kelimeler aracılığıyla ziyaretçi kazanırken, aslında filmlerin izlendiği alt sayfalara da fazlasıyla ziyaretçi, hit gelmektedir. Öyle ki bazı sitelerde alt sayfalar, ana sayfadan daha fazla ziyaretçi çekebilmektedirler. Film Siteleri için Seo Teknikleri konusunu sizlerle paylaşırken, üzerinde durmak istediğimiz nokta aslında, diğer sitelere uygulanan Seo Teknikleri ile film sitelerine uygulanan tekniklerin bir noktadan sonra gerçek anlamda farklılaşmasıdır. Bunun bilincinde olarak, bahsedeceğimiz teknikleri uyguladığınızda film sitenizin üst sıralarda yer almama ve istediğiniz seviyede ziyaretçi çekememe gibi bir durum söz konusu olamaz.

Dikkat Edilmesi ve Uygulanması Gereken Seo Teknikleri

film siteleri seo, film sitesi seo, video sitemap, video sitemap oşturma, seo optimizasyonu, seo

Seo Teknikleri film siteleri tarafından dikkate alınırsa başarılı bir SEO optimizasyonu gerçekleştirilir. Arama motorlarının da kesinlikle gözünden kaçmayacaktır.

 

Her site sitemap oluşturmalı, artık herkesin bunun farkında olduğunu biliyoruz. Ancak söz konusu film siteleri olduğunda sitemap daha farklı bir şekilde kendini göstermektedir. Seo Teknikleri arasında film sitelerinin sitemap oluştururken bazı eklentilerden destek almaları gerekmektedir. Size önerebileceğimiz eklentiler arasında Google Video Sitemap V2.4 eklentisi gelmektedir. Bu eklenti ile arama motorlarının özellikle beğenip üst sıralara yerleştirdiği özelliklere sahip olabilirsiniz. Video siteleri olarak algılanan film adı, içerik ve oyuncular hakkındaki bilgi ve videoların yer aldığı siteler, arama motorları tarafından hemen ve etkili bir şekilde puan kazanmaktadırlar. Ziyaretçiler özellikle video sitemap kullanan siteleri daha çok tercih etmektedirler. Sıralamada alt sırada yer alırken, üst sıralarda yer alan film siteleri bu eklentiyi kullanmıyorsa, emin olun ziyaretçiler sizin sitenizi tercih edeceklerdir. Çoğu zaman hataya düşülen bir ayrıntıdan bahsetmemiz gerekiyor. O da video uzantılarıdır. Video uzantılarınızı .mpg, mpeg, .mp4, .m4v, .mov, .wmv, .avi, .asf, .ra, .ram, .flv olarak oluşturmanız gerekmektedir. Bu size SEO açısından geri dönüşü iyi olacaktır. Diyelim ki wordpress kullanmıyorsunuz, o zaman da sitemap oluşturmak için de canadaSEOzone.com/web-services/xml-video-sitemap-generator/  hizmetini kullanarak rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Sitemap oluşturduktan sonra Google sistemine yönlendirmek ya da göndermek için normal bir şekilde site haritanızı gönderir gibi göndermeniz yeterli olacaktır.

Seo Teknikleri dediğimizde SEO uyumluluk açısından değer katacak bir diğer konu ise çok fazla ziyaretçi çeken bir yapı olanı CDN yapısını sitenizde kullanmanız faydalı olacaktır. Site içi SEO optimizasyonu için fark yaratmanıza yardımcı olacaktır. CDN yapısı, sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayacaktır. Seo Teknikleri olarak örnek verdiğimiz CDN tekniğinin WordPress’te kullanımı için W3 Total Cache eklentisi bulunmaktadır. Bu eklenti medya dosyalarını uzak bir sunucudan yönlendirerek sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlar. Bir başka SEO Tekniği ise anahtar kelimelerin seçimini çok iyi yapmalısınız.Örneğin “Londra Bulvarı” filmi için oluşturduğunuz etiketlerinizi önce diğer film siteleri ile karşılaştırarak değerlendirmelisiniz. Diğer film sitelerinde bulunan anahtar kelimeler ile aynı etiketleri kullanmadan önemli etiketleri oluşturmaya çalışmalısınız. Buna ek olarak, sitenizdeki videoların açıklamalarında kullanacağınız özgün açıklamalarda filmin konusunu ve tanıtımını kullanıcı odaklı düşünerek yapmanız daha iyi olacaktır.  SEO uyumlu hale getirmek için son detay da film ismine bir defa yer vermeniz yeterlidir.

Film Siteleri için Seo Teknikleri konusuna değinirken tüm detaylar önemlidir. Bu detaylardan bir tanesi de filmleri hazırlarken kendi ifadelerinizle bir intro yaparak filmin en başına yerleştirebilirsiniz. Bu detay site bilinirliğiniz açısından oldukça etkilidir.  Ve filmin bazı noktalarında oluşturacağınız alt yazılarda sitenizin reklamını da verebilirsiniz. “Bu film siteadi.com tarafından oluşturulmuştur. Emeğe saygı açısından siteadi.com sitesinden izleyiniz.” Şeklinde bir altyazı kullanmanız SEO konusunda puanların birikmesine katkıda bulunacaktır, güvenin. Ve bahsedeceğimiz son Seo Tekniği de tabi ki etkileşimi bir üst seviyeye çıkaracak sosyal paylaşım araçlarıdır. Böylece, ziyaretçiler kendi sosyal hesaplarında beğendikleri filmleri paylaşarak, çevrelerine tavsiye ederek etkileşimi arttırmaktadırlar. Burada sosyal paylaşım araçlarını, ikonlarını eklerken, sitenizle uyumlu olabilecek şekilde film sitenize yerleştirmeniz siteniz açsından iyi görünecektir.

Yorumlarınız

WhatsApp chat
Telefon
konum