SEO  Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitenizin ve içeriğinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) görünürlüğünü sağlamak için kullanabileceğiniz tüm yöntemler için kullanılan bir terimdir.

Yöntemler, web sitenizdeki sahnelerin arkasında elde edebileceğiniz teknik uygulamalardan (buna ‘sayfa SEO’ olarak bakma eğilimindeyiz) sitenizin görünürlüğünü artırmak için kullanabileceğiniz tüm promosyon dışı ‘sayfa dışı’ yaklaşımlara kadar değişmektedir (bağlantı -Bina, sosyal medya pazarlaması)

Görünürlük hakkında konuştuğumuzda, web sitenizin SERP’in ‘organik’ sonuçlarda belirli arama terimlerinde göründüğü kadar yüksek anlamına gelir. Organik sonuçlar, ücretli bölümlerde değil, sayfada doğal olarak görünenleri ifade eder.

seo türkiye,seo google,seo nedir,seo fiyatları,seo uzmanıseo açılımı,seo,seo ajansı,izmir seo,seo uzmanı,seo hizmeti,seo çalışması,seo şefi

Güçlü bir site mimarisi oluşturmak ve net gezinti sağlamak, arama motorlarının sitenizi hızlı ve kolay bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olur. Bu aynı zamanda, daha da önemlisi, ziyaretçilerinize sitenizi kullanma konusunda iyi bir deneyim sunacak ve tekrar ziyaretleri teşvik edecektir. Google’ın, mobil optimizasyon ve site hızı da dahil olmak üzere kullanıcı deneyimine giderek daha fazla önem verdiğini göz önüne almak önemlidir.

SEO manzarası hızla değişiyor, bu nedenle Arama Motoru İzlemesi öngörülemeyen arazide gezinmeye yardımcı olmak için burada. İsterseniz Google’ın algoritmasında yeni bir değişiklik olsun, isterse de anlamsal doğal dil aramayla ya da en yeni hızlandırılmış mobil sayfa teknolojisini uygulayın.

Yeni başlayanlar için: SEO nasıl yapılır?

Arama Motorları Nedir?

Web’de yer alan tüm içerikleri ve bilgileri toplayarak bir veri tabanında saklamaktır.

Günümüzde en  çok kullanılan web sitelerinin başında “google.com.tr” gelmektedir. Bu durumda arama motorunda, sitenizin üst sıralarda olması değer kazanıyor. Neden mi? Örneğin siz araba  satıyorsunuz. Arama motorunda araba aratan hedef kitleniz, sizin sitenizi üst sıralarda görüyor, sizin sitenizden alışveriş yapıyor ve artık sizin markanızı tanımış oluyor. Üst sırada olmanın sağladığı avantajla, hem ürününüzü satmış oluyorsunuz  hem de tanınırlığınız artmış oluyor.Bu da sizler için süper bir şey!

Google Nasıl Çalışır?

Google arama sürecini üç basit bölüme ayırabiliriz: Tarama, Indeksleme ve  sıralama. Daha basit olarak anlatmamız gerekirse sayfaları bulma, sayfaları saklama ve bu sayfaları arama yapan kişilere gösterme.

Google birçok farklı kaynaktan bilgi alır. Bunlardan bazıları:

 • Web sayfaları,
  seo türkiye,seo google,seo nedir,seo fiyatları,seo uzmanıseo açılımı,seo,seo ajansı,izmir seo,seo uzmanı,seo hizmeti,seo çalışması,seo şefi

  seo türkiye,seo google,seo nedir,seo fiyatları,seo uzmanıseo açılımı,seo,seo ajansı,izmir seo,seo uzmanı,seo hizmeti,seo çalışması,seo şefi

 • Kullanıcıların gönderdiği içerikler
 • Kitap tarama,
 • İnternette halka açık veritabanları,
 • ve diğer birçok kaynak.

Bu dokümanda web sayfaları ele alınmaktadır.

Tarama

Google’ın çalışma sürecinde ilk adım taramadır . Bütün  web sayfalarının tümünün  kaydolduğu bir yer yoktur. Bu sebepten  Google‘ın sürekli olarak yeni sayfalar araması ve bunları bilinen sayfalar listesine eklemesi gerekir. Bu sürece de  tarama adı verilir.

Web sitesilerinin nasıl tarandığına dair  detaylı  seçenekler sunmak için web master (search console) araçları kullanılması  önerilir. Bu araçları kullanarak, web sitelerinde sayfaların işlenmesi hakkında ayrıntılı bilgileri  görebilir, yeniden tarama isteğinde bulunabilir veyarobots.txt” adlı bir dosyayı kullanıp tümünü  kendinize göre düzenlemeler yapabilirsiniz

Dizine ekleme

İlk adımda Google yeni sayfalar araştırırken  artık ikinci adımda bu sayfaların nelerle  ilgili olduğunu anlamaya çalışıyor.

Tüm sayfalar tarandıktan sonra Google, sayfada yer alan içerik, görsel ögeler ve diğer verilerden yola çıkarak sayfayı analiz eder. Bu işlem sayfanın ne ile alakalı olduğunu ve diğerlerinden farkının ne olduğunu anlamak adına yapılır. Analizlerden sonra elde edilen bütün  veriler depolanır.

Sunum ve sıralama

Google, herhangi bir kullanıcının arama sorgusuna onunla  en alakalı sonucu iletmeyi  hedef sağlar. Alakalı sonuçları sunmak içinde birçok sonuçtan  yararlanır. Bu faktörler ile arama sorgusuna en ilgili  ve en alakalı sonucu belirler. Alakalı sonuçları belirlerken, kullanıcının dili konumu, arama sorgusunu gerçekleştirdiği cihazda önemlidir,dikkate alınır.

Web Sitemi Arama Motorları İçin Nasıl Optimize Ederim?

 • Anahtar Kelimeler Belirleyin

İnsanlar, markanızı veya işinizi birden fazla  şekillerde ararlar. Örneğin bir bilgisayar servisiniz olduğunu düşünelim. İnsanlar “en yakın bilgisayar servisi”, “ bilgisayar servisi”, “İzmir bilgisayar servisi” gibi birden fazla arama ile sitenize ulaşabilir. Ancak sorgular ne kadar farklı olsa da ulaşmak istedikleri sayfa ya da site aynıdır.

Bu sebep ile , insanların sizi aradığı en rövanşta  sözcükleri bularak başlamak değerli ve önemlidir. İçeriklerinizi bu ifadeler (anahtar kelimeler) için düzenleyebilirsiniz ve optimize edebilirsiniz. Bunu yapmanız için birden fazla  araçtan fayda sağlayabilirsiniz.

 •  Kısa URL’ler Kullanmaya özen gösterin

Yapılan araştırmalara göre uzun URL’re göre  kısa URL’ler daha fazla tıklama almaktadır. Ayrıca anahtar kelimeleri içeren URL’lerde daha başarılıdır.

Bu yüzden uzun ve karmaşık yapıya sahip URL’ler kullanmamaya özen gösterin

 • Dikkat Çekici Başlıklar Oluşturun

Sadece sıralama almak yetmez içeriklerinizinde tıklanması da gerekir. Bunun için  yapmanız gereken en önemli şey: Çarpıcı ve dikkat çekici başlıklar oluşturmaktır

Tıklanma oranını artıran başlıklarda en önemli şeylerden ilki anahtar kelimedir. Bu sebepten dolayı  başlık içerisinde anahtar kelimenizin yer aldığından emin olun

 • Görselleri Optimize Edin

Sitenize eklediğiniz ya da ekleyeceğiniz bütün  görselleri optimize etmek, sayfa ve site hızı açısından olduğunca değerli ve önemlidir.

Görsellerinizi optimize etmenin yanı sıra görsellerinizi isimlendirirken alakalı  içerikte hedeflediğiniz anahtar kelimeyi kullanmaya özen gösterin.

 • Okunabilir ve Dikkat Çeken İçerikler Oluşturun

Okunabilir ve dikkat çekici  içerikler için dikkat etmeniz gereken en temel unsurlardan ilki kısa paragraflar ve kısa cümlelerdir. Bloklar halinde içerik oluşturmak yerine kısa cümle ve paragraflar ile kolay okunabilir içerikler oluşturun. Okunuşu zor, karışık  ve anlamı herkes tarafından bilinmeyen cümlelerden uzak durun. En önemlisi de maddeler içeren ya da görsellerle zenginleştirilmiş akıcı anlaşılabilir içerikler oluşturun.

 • Kaliteli Backlink Alın

Bir web sitesinin, bir başka web sitesine referans olarak link vermesine backlink adı verilmektedir. Backlink sayısı ve backlinklerin özellikleri bir web sitesinin güvenilirliği konusunda önemli bir değer ve kriterdir. Arama motorları tarafından, sitenize verilen referanslar olarak değerlendirilen backlinkleri hangi yollar ile aldığınızda oldukça değerlidir. Doğal yollar ile alınmayan, güvenilir olmayan backlinkler, sitenize yarardan çok zarar sağlayabilir.

 

WhatsApp chat
Telefon
konum