Google Etiket Yöneticisi ile Sitenizde Şema Biçimlendirme

Sitenize yapılandırılmış veri biçimlendirme eklemek ister misiniz, ancak erişim veya kodlama beceriniz yok mu? Endişelenmeye gerek yok!

Kolay adımlar ile Google Etiket Yöneticisi ile nasıl yapacağınızı gösteriyoruz..

Schema.org’un önemi , 2011’de piyasaya sürülmesinden bu yana SEO dünyasında önemli ölçüde büyüdü  . Schema.org, arama motorlarının web sitelerindeki içeriği daha iyi anlamasına yardımcı olan yapılandırılmış veri işaretlemesi için şemalar topluluğudur (bazen “şema biçimlendirme” olarak adlandırılır). Bu işaretlemeyi bir siteye uygulamak, söz konusu site girişlerinin SERP’lerde görünmesini de iyileştirebilir  .

Schema.org’dan yapılandırılmış veri işaretlemesini uygun şekilde uygulayarak, rekabet avantajı elde edebilir, tıklama oranını artırabilir, ek trafik çekebilir ve organik arama sonuçlarını uygun maliyetle iyileştirebilirsiniz.

Şema işaretlemesini uygulamanın bir yolu, HTML kodunu doğrudan web sayfalarınızda etiketlemektir. Ancak, bu iki şey gerektirir:

  1. Bazı temel kodlama bilgisi
  2. CMS (İçerik Yönetim Sistemi) erişimi ve / veya FTP (Dosya Aktarım Protokolü) erişimi

Buradaki zorluk, çoğu zaman SEO’ların gerekli kodlama becerilerine sahip olmaması ve birçok şirketin, sitelerinin web sitesi dosyalarına kimlerin erişebileceği konusunda katı politikalara sahip olmasıdır.

Google Etiket Yöneticisi nedir?

Google Etiket Yöneticisi , pazarlamacıların herhangi bir web sitesi kodlamasını bilmek zorunda olmadan (veya bunu yapan birini rahatsız etmeden) etiket eklemelerine veya güncellemelerine izin veren ücretsiz bir araçtır. Bu durumda, siteye bir kod snippet’i eklemek için kullanıyoruz

JSON-LD işaretlemesi oluştur

Herhangi bir JSON-LD kodlama bilgisine sahip değilseniz, JSON-LD şema oluşturucu aracını kullanmak için SchemaApp.com adresine gidin . Tek yapmanız gereken, şema işaretlemenize eklemek istediğiniz özellikleri girmektir (bazıları zorunludur), sonra JSON-LD kodunu panoya kopyalayın.

JSON-LD,JSON-LD işaretlemesi,JSON-LD işaretlemesi nasıl oluşturulur

JSON-LD işaretlemesi

Yeni Özel HTML Etiketi Oluşturun

Google Etiket Yöneticisi’nde yeni bir özel HTML etiketi oluşturun ve “Organizasyon Şeması İşaretlemesi” gibi açıklayıcı bir şey adlandırın.

JSON-LD işaretlemesini Özel HTML metin kutusuna yapıştırın

Özel HTML etiketinizi kaydedin

Ekranınızın sağ üst köşesindeki mavi renkli “kaydet” düğmesine tıklayın. “Seçilen Tetikleyici Yok” ifadesini belirten bir pop-up mesajı görünecek, ancak devam edin ve gri “etiketi kaydet” düğmesine tıklayın.

 Sayfa Görünümleri için yeni tetikleyici oluşturun

Ardından, etiketinizin yanması için yeni bir tetikleyici oluşturmanız gerekecektir. Ekranın sağ tarafındaki listeden sayfa görüntüleme tetikleyicisini seçmek isteyeceksiniz. Tetikleyiciyi “Sayfa Görünümü” olarak adlandırın. Bu tetiği diğer etiketler için de kullanabilirsiniz (tetiklemek için sayfa görünümleri gerektiren etiketler).

Sayfa Görünümü’ tetikleyicisini yapılandırma

Daha sonra, sadece oluşturduğunuz sayfa görünüm tetikleyicisini tüm sayfa görünümlerine ateş edecek şekilde yapılandırmanız ve ardından “kaydet” i tıklamanız gerekir.

Sayfa Görünümü’ tetikleyicisini şema biçimlendirme etiketinize bağlayın

2. adımda oluşturduğunuz Organizasyon Şeması İşaretlemesi özel HTML etiketini açın, etiketin ateşlenmesi için “Sayfa Görünümü” tetikleyicisini seçin, ardından mavi renkli “kaydet” düğmesini tıklayın.

Google Etiket Yöneticisi kapsayıcınızı yayınlayın

Sağ üst köşedeki kırmızı “yayınla” düğmesini tıklayın.

Google’ın Yapısal Veri Test Aracı’nı kullanarak işaretlemenizi test edin

Son olarak, şema işaretlemenizi  doğruladığından emin olmak için Yapısal Veri Test Aracı’nıkullanarak test etmek isteyeceksiniz .

Tüm pazarlamacıları, yapılandırılmış veri işaretlemesinin sağladığı potansiyel faydalardan yararlanmaya teşvik ediyorum. Gerekli HTML koduna aşina olmasanız bile veya gerekli web dosyalarına erişemiyorsanız, Google Etiket Yöneticisi’ni kullanarak bu basit uygulama yönteminden yararlanabilirsiniz.

Yapılandırılmış veri işaretlemesi, kapsamlı bir SEO çözümünün önemli bir yönüdür. İşletmenize en uygun şema türlerini uygulamanızı öneririm.

Yorumlarınız

WhatsApp chat
Telefon
konum